Warszawa, 22 września 2021 r.

Nowy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

 

W trakcie XXV Międzynarodowego Kongresu PTK w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas którego wyłoniono nowe władze Towarzystwa.
Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Kierownik Pracowni Elektroterapii Serca, I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego dotychczasowy Prezes-elekt został nowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zastąpił on kończącego kadencję prof. dr. prof. n. prof. Adama Witkowskiego, który będzie pełnił w nowym Zarządzie funkcję Poprzedniego Prezesa. Wybrano również nowego Prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którym został prof. dr prof. n. prof. Robert J. Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA
w Warszawie.

 

Nowy Prezes PTK prof. Przemysław Mitkowski podkreśla, że jego kadencja nie będzie rewolucją, a ewolucją działań Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ważny jest ciągły rozwój i wspieranie aktywności naukowej kardiologów, co bezpośrednio przekłada się na jakość świadczeń zdrowotnych i budowanie prestiżu polskiej kardiologii na świecie.

W swojej kadencji chce również kontynuować współpracę z administracją publiczną, parlamentarzystami, konsultantem krajowym, ale także zacieśniać relacje z organizacjami pacjenckimi – Naszym wspólnym celem jest wypracowanie takich rozwiązań, które poprawią jakość opieki nad pacjentem, dlatego też dialog powinien odbywać się ze wszystkim interesariuszami systemu opieki zdrowotnej – dodaje prof. Mitkowski.

Polska Kardiologia – Europejskie Standardyto hasło kadencji prof. Roberta Gil, Prezesa-Elekta PTK. Według prof. Gila ważny jest nie tylko aktywny udział PTK w pracach najważniejszych struktur ESC i budowanie pozycji aktywnego działacza, ale również nieustanne działania zmierzające do rozwoju kardiologii w Polsce – Dostęp do innowacyjnych terapii lekowych i sprzętowych w Polsce jest szalenie ważny przede wszystkim w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa, kardiologicznych i współistniejących z nimi chorób cywilizacyjnych. Dlatego też powinniśmy wypracowywać takie rozwiązania, które przyśpieszą wprowadzanie innowacji w Polsce – dodaje.

Skład nowego zarządu głównego PTK w kadencji 2021-2023:

 1. Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes PTK
 2. Prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes-Elekt PTK
 3. Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, funkcja poprzedniego Prezesa
 4. Prof. dr hab. n. med. Stanisław Bartuś
 5. Prof. nadzw. I. K. dr hab. n. med. Piotr Szymański
 6. Dr n. med. Michał Farkowski
 7. Prof. dr n. med. Paweł Burchardt
 8. Prof. dr. hab. n. med. Marek Gierlotka
 9. Prof. IK dr hab. n. med. Przemysław Leszek
 10. Prof. dr hab. n. med. Maciej Sterliński
 11. Dr hab. n. med. Mateusz Tajstra
 12. Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Tycińska
 13. Prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski

 

 

Warszawa, 17 września 2021

XXV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Kardiologia nadal najwyższym priorytetem.

„Serce nie zaczeka”

 

Polskie Towarzystwa Kardiologiczne od 25 lat organizuje międzynarodowy Kongres, który w całości poświęcony jest kardiologii. W tym roku wydarzenie będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter – Spotykamy się już po raz 25, za każdym razem mierząc się z wyzwaniami medycyny, podejmując najważniejsze tematy z zakresu kardiologii, dyskutując o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach, metodach diagnostycznych i terapeutycznych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego kadencja upływa we wrześniu br.

Motywem przewodnim XXV Międzynarodowego Kongresu PTK jest hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, zaś jego mottem „Serce nie zaczeka”.

Czerpiąc z doświadczeń z historii rozwiązujemy problemy teraźniejszości oraz tworzymy wizję przyszłości. Jestem przekonany, że udział w Kongresie przyniesie każdemu z nas wymierne korzyści
i przyczyni się do poprawy opieki kardiologicznej w Polsce w sensie rozwiązań medycznych oraz organizacyjnych
– podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXV Międzynarodowego Kongresu PTK.

Będzie około 100 sesji naukowych oraz edukacyjnych. Poświęcone będą m. in. najnowszym wytycznym, ale także innym ważnym zagadnieniom istotnym w codziennej praktyce klinicznej w dziedzinach kardiologii i kardiochirurgii. W programie znajdą się także sesje systemowe, organizowane wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Zdrowia i Agencją Badań Medycznych. Będą także panele poświęcone sytuacji chorych kardiologicznie w dobie pandemii COVID-19 – zapowiada prof. Adam Witkowski.

Profesor Zbigniew Gąsior, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów PTK zauważa, że największym zainteresowaniem cieszą się sesje, w których przedstawia się najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W bieżącym roku będą to wytyczne dotyczące postępowania w wadach zastawkowych serca, w ostrej i przewlekłej niewydolności serca, kwalifikacji do stymulacji serca oraz terapii resynchronizującej, a także nowe wytyczne profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

– Wiemy, że wielu chorych czeka ze zgłoszeniem się do lekarza, czeka na przyjęcie do szpitala, zwleka
z telefonem na pogotowie i to powoduje, że chorzy umierają lub trafiają z opóźnieniem do szpitala. Dlatego chcemy, aby nasze motto „Serce nie zaczeka” mobilizowało Pacjentów, aby ten kontakt był możliwie jak najszybszy w sytuacjach nagłych
– zwraca uwagę prof. Gąsior.

Ubiegły rok – rok pod znakiem walki z koronawirusem SARS-CoV-2 – zmienił wiele, jednak z całą mocą należ podkreślić fakt, iż kardiologia w pandemii nadal jest priorytetem. Liczymy więc, że również w tym roku – bez względu na formułę spotkania – będą Państwo z nami, by w gronie wybitnych klinicystów dyskutować o optymalnych decyzjach diagnostycznych i terapeutycznych podejmowanych u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Ponadto podczas wydarzenia wybrane zostaną nowe władze Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Tegoroczna edycja Kongresu PTK jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Członkami komitetu honorowego są: Prezes Agencji Badań Medycznych, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Prezydent Miasta Poznania, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Patronami medialnymi Kongresu PTK są: Puls Medycyny, Świat Lekarza, Terapia, Konsylium24, MedicalPress, Rynek Zdrowia, Gabinet Prywatny, Świat Medycyny i Farmacji, Kurier Medyczny, Medonet, Medexpress, Medycyna Praktyczna, Esculap, Via Medica i Gazeta Lekarska.

XXV Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego będzie odbywał się w dniach 22 września – 2 października br. w formule online.

Data: 22 września -2 października 2021 r.
Formuła: online
Organizator: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
Kontakt dla mediów: rzecznik@ptkardio.pl

Materiały do pobrania